Makijaż

Makijaż pomaga wyeksponować urodę, podkreślić jej subtelność, zamaskować niedoskonałości cery. W pewnym stopniu, w określonych warunkach, także wyraża osobowość. Dzięki jego rozmaitym technikom można upozorować twarz na idealną i zdrową. Pożądanym efektem makijażu jest jak najdoskonalsze zbliżenie wyglądu do aktualnie obowiązującego kanonu piękna i urody.

Rodzaje makijażu:

1. Makijaż dzienny: powinien być naturalny, lekki i świeży. Może to być make-up no make-up, czyli makijaż skomponowany z naturalnej palety barw, praktycznie niewidoczny, ale jednocześnie ukrywający wszelkie defekty kształtu oczu i twarzy. Nie stosujemy w nim brokatów i cyrkonii. Oczy są bardziej wyeksponowane niż usta.

2. Makijaż wieczorowy: światło świec i światło sztuczne pochłaniają kolory, dlatego makijaż wieczorowy musi sprostać innym wymaganiom niż makijaż dzienny. Powinien być zdecydowanie intensywniejszy, bardzo trwały i wodoodporny.

3. Makijaż smoky eyes: jest to rodzaj makijażu wieczorowego, w którym używa się ciemnej palety barw w jednej tonacji kolorystycznej i rozmywa je do uzyskania efektu przydymienia. Przyjęło się, że makijaż ten wykonuje się szarościami i czernią, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Zimne kolory zarezerwowane są szczególnie dla pani zimy i lata (chłodna tonacja). Do smoky eyes można użyć również odcieni oberżyny, zieleni, ciemnej śliwki, głębokiego brązu, które pasują do innych typów urody.

4. Makijaż ślubny: makijaż ślubny łączy w sobie cechy makijażu fotograficznego i wodoodpornego. Powinien być mocniejszy niż na co dzień, by nie zginął w stylizacji ślubnej, a stanowił ważny jej element i był widoczny w każdym świetle. Należy pamiętać, że w fotografii zasadniczą rolę odgrywa światło, a ono wyłapie i podkreśli wszelkie, pozornie niewidoczne, niedoskonałości. Należy więc przede wszystkim perfekcyjne skorygować ewentualne przebarwieni na twarzy, sińce pod oczami i zaczerwienienia. Kolorystykę makijażu ślubnego dobieramy uwzględniając: • Kolor sukni panny młodej i dodatków. Od tego, czy suknia jest w kolorze czystej, chłodnej bieli, czy też ciepłego odcienia ecru, zależy, czy będziemy używać barw chłodnych, czy ciepłych. • Kolor kompozycji kwiatowej. Często zdarza się, że właśnie pod kolor bukietu dobierana jest akcent kolorystyczny w makijażu oczu. • Typ urody panny młodej. Jeśli prezentuje typ wiosny lub jesieni będą do niej pasować barwy ciepłe, natomiast pani lato lub zima zdecydowanie lepiej będzie wyglądać w odcieniach z domieszką pigmentu chłodnego. Do tego typu makijażu używa się często barw pastelowych, lekko opalizujących – w odcieniach brzoskwini, różu, lawendy lub łososia. Odradzam stosowanie kolorów ciężkich, wyłącznie matowych, w odcieniach szarości i brązu, które mogą dawać efekt zmęczonej twarzy.

5. Makijaż specjalny: sylwestrowy, karnawałowy. Jest to makijaż odważny, odbiegający znacznie od makijażu dziennego, a nawet wieczorowego. Z przewagą elementów błyszczących i brokatowych, które możemy nakładać na całe ciało i włosy. Musi być dopełnieniem kreacji, dodatków i fryzury. Tu sztuczne rzęsy są wręcz konieczne (oferta jest bogata – od rzęs z cyrkoniami po te najbardziej fantazyjne z piórkami). Możemy również urozmaicić makijaż wzorem z cyrkonii lub brokatu, który będzie wychodził poza granice oczu i formował się na twarzy. Podobnie jak w makijażu wieczorowym barwy muszą być intensywne i dobrze prezentować się w sztucznym świetle. Makijaż specjalny jest wyrazisty i precyzyjny.